Týdenní přehled 13. - 17. března

20.03.2023
Týdenní souhrn z plenárního zasedání ve Štrasburku – směrnice o energetické účinnosti budov, nařízení o snižování emisí skleníkových plynů, opatření o ochraně půdy a lesnictví, elektronická občanka, příprava konference o legalizaci konopí pro osobní spotřebu.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU  

  • V Evropském parlamentu jsme v tomto týdnu schválili nařízení o snížení energetické náročnosti budov s cílem dosáhnout klimatické neutrality v roce 2050. Má přinést zvýšení tempa rekonstrukcí budov a snížení spotřeby energie a emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 chceme podstatně snížit emise skleníkových plynů a spotřebu energie ve stavebnictví a do roku 2050 jej učinit klimaticky neutrálním. Naším cílem je také zvýšit míru renovací energeticky neefektivních budov a zlepšit informovanost o energetickém výkonu. 

    Stále platí, že nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme. Budovy jsou ideální sektor, kde můžeme energii ušetřit. Celou tiskovou zprávu najdete ZDE. A to, jak hlasovali čeští europoslanci, v INFOGRAFICE.

  • V rámci klimatického balíčku Fit for 55 jsme schválili opatření, která se týkají využívání půdy a lesnictví (LULUCF), obchodování s emisními povolenkami a cílů pro snižování emisí skleníkových emisí pro členské státy. Evropské radě, komisi i parlamentu se povedlo v rámci trialogů najít kompromisy, které chápou nutnost vysokých ambicí v boji proti změně klimatu, ale také zohledňují možnosti a kapacity jednotlivých členských států.

    Více o novém opatření najdete ZDE, hlasování českých europoslanců pak v INFOGRAFICE.

  • Na plenárním zasedání ve Štrasburku jsme v tomto týdnu také přijali zprávu, která důrazně odsuzuje poslední vojenskou agresi Ázerbájdžánu proti Arménii v loňském roce. Zároveň vnímáme roli Ázerbájdžánu jako potenciálního energetického partnera EU. Více informací najdete pod tímto ODKAZEM.

1654777118455_20220607_EP-132481D_CCR_645-DNG-2_DOWNLOAD_LARGE

  • Evropským parlamentem prošel návrh na takzvanou elektronickou občanku! Občanka v mobilu je nezbytným nástrojem pro digitální budoucnost Evropy i zefektivnění komunikace občanů se státní správou i soukromým sektorem. S Piráty jsme proto byli pro. Do návrhu se nám podařila přidat větší transparentnost i ochrana osobních údajů. Celý systém by měl běžet na decentralizovaném open source principu.

  • Schválili jsme usnesení o obecných zásadách EU týkajících se obránců lidských práv. Usnesení vítá dosavadní politický rámec EU na podporu ochránců lidských práv a vyzývá Komisi a členské státy k jeho dalšímu zlepšení.

  • Kromě účasti na plenárním zasedání europarlamentu jsem v tomto týdnu stihl i několik zajímavých schůzek. Ve středu jsme se například sešli s kolegy z meziparlamentní skupiny Legalise it EP, kde je naším cílem legalizace konopí pro osobní spotřebu. Evropským kolegům jsem přiblížil současnou situaci v České republice, probrali jsme chystaný zákon o legalizaci v Německu a dohodli jsme se i na organizaci konference o legalizaci konopí pro osobní spotřebu na půdě Evropského parlamentu. 

DĚNÍ V ČESKU

  • Na konci týdne, po návratu do Česka, jsem zavítal do dvou špičkových center pro vývoj a výzkum v Západočeském kraji: 1) Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity (NTC CZU) v Plzni a 2) Comtes FHT v Dobřanech. V Plzni se věnují především vývoji nových materiálů pro ukládání energie, třeba do vanadových baterií. Dobřanská firma zase zkoumá digitalizaci v průmyslu a materiálovém inženýrství. Ptal jsem se, jakým výzvám v oblasti evropské legislativy nebo administrativy musí podobné technologické firmy čelit a jak bych jim jako člen Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku v Evropském parlamentu mohl pomoct.

2B54DD3C-4750-40E3-A09E-BBE0F32978BD

Z MÉDIÍ

  • Pondělní rozhovor pro Radio Zet – tématem rozhovoru bylo shrnutí toho, co se v tomto týdnu řešilo na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Jedním z témat, které jaké první přišly na pořad debat, byla směrnice o energetické náročnosti budov. „Zásadní myšlenkou je omezení emisí oxidu uhličitého, které vycházejí ze spotřeby energie v budovách, protože v rámci celkových emisí tvoří asi 36 %."

    Řeč přišla také moji nedávnou cestu do Indie, během které jsem se v uplynulém týdnu setkal s Tibetskou exilovou vládou i dalajlamou. „Situace Tibeťanů je vlastně trochu podobná, jako byla situace Čechoslováků během druhé světové války – mají poměrně skromné prostředky, zároveň s tím tam funguje demokratická vláda, která reprezentuje tu celosvětovou exilovou komunitu Tibeťanů a musím říct, že vzhledem k těm prostředkům jsou schopni si důstojně zachovávat kulturu a poskytovat sociální služby těm exulantům. To pro mě bylo překvapující zjištění."

  • Článek pro Ekolist: Oteplují solární panely Zemi? Budete se divit, jak to doopravdy je – Občas slyším od lidí dotazy na to, jestli solární panely nepřispívají k růstu teploty, když se z nich přeci odráží/odpařuje/sálá teplo. Chápu, jak otázka vzniká. Problém, na který naráží, se týká takzvaných městských tepelných ostrovů. To je pro zjednodušení stav, kdy část území – typicky hustě osídlená a vybavená infrastrukturou – systematicky vykazuje vyšší teplotou než její okolí. Jenže vztah tepelných ostrovů a solárních panelů je složitější, než by se dalo čekat. Celý článek najdete ZDE.

  • Rozhovory pro CNN Prima News – tématem rozhovorů bylo nové nařízení o snížení energetické náročnosti budov, které jsme v tomto týdnu schválili na plénu – Je nutné podotknout, že budovy v Evropě spotřebují 40 procent celkové spotřeby energie. Tedy, v budovách opravdu hodně protopíme, což žene inflaci a všechny ceny nahoru. Co je třeba udělat? Šetřit energií, to je zcela zjevné, a to znamená investovat do budov. To je to, co musíme udělat.

    Krátkou reportáž na toto téma najdete pod tímto ODKAZEM a rozhovor z pořadu 360° ZDE.

  • Komentář pro Deník Referendum: Dostupné potraviny do každé domácnosti. Vláda musí zakročit – Není žádnou novinkou, že v České republice rádi děláme věci takříkajíc po svém. Platí to bohužel i  v případě reakce na inflaci. Ačkoli ve zbytku vyspělého světa se hydru zdražování pomalu daří krotit, v Česku vystoupala lednová meziroční inflace až na závratných 17,5 procenta. Jen pro představu — pokud by se tento trend udržel, znamenalo by to, že ceny vzrostou na dvojnásobek zhruba každé čtyři roky. Celý článek ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Během své nedávné cesty do Dharamsaly, sídla tibetské exilové vlády, jsem měl možnost na vlastní oči vidět obětavé úsilí tibetského vedení o mírové řešení tibetského problému. Tibetská exilová vláda je velmi dobře organizovaná, má demokratický parlament a zvolené zástupce, kteří jsou odhodláni sloužit tibetskému lidu. Více z mé cesty v PŘÍSPĚVKU.

IMG_7448

  • Britové stále častěji pociťují důsledky brexitu v běžném životě. Co mám teď konkrétně na mysli? Nedostatek zeleniny v britských supermarketech. Podle britské vlády za tím stojí výpadek dodávek z Maroka, kde byla špatná úroda kvůli nepřízni počasí. Částečně lze ale podle Dolanského vinit i brexit. 

  • Na plénu Evropského parlamentu jsme schválili výsledky jednání o třech opatření v rámci klimatického balíčku Fit for 55 i nové znění směrnice o energetické náročnosti budov. Je to cesta k úsporám, zbavení se závislosti na Rusku a ochraně klimatu. Celé video ZDE.

  • Situace ohledně dolu Turów je pořád víc než špatná. Letos na konci února povolilo Polsko prodloužení těžby v dole Turów do roku 2044. A to obrovská prohra pro Českou republiky a pro obyvatele žijící v blízkosti dolu.

  • Evropské dotace? Je to jako bludiště bez mapy. Chci silné instituce a transparentní kontrolu, aby se dotace dostaly tam, kam mají. Věřím, že právě naším společným úsilím můžeme najít východ z labyrintu evropských dotací a zajistit spravedlivé rozdělení finančních prostředků. Celé video ZDE.

  • Lidé si instalují jednoduchésolární panely na terasy a balkóny, elektřinu využívají přímo na spotřebu v domácnosti. Vyjde to v přepočtu na 12 tisíc korun. Rok 2023, necelých 400 km od Prahy. 

  • Jak chtějí čeští europoslanci šetřit energiemi?No, posuďte sami... :)