Týdenní přehled 13.-17. února

20.02.2023
Týdenní souhrn z plenárního zasedání ve Štrasburku – výzva k evropské ratifikaci Úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí, EU a desátý balík protiruských sankcí, investice na odklon od ruských fosilních paliv, Evropský akt o čipech, nové emisní normy a zřízení etického tělesa.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

  • Evropská unie by měla přijmout již desátý balík protiruských sankcí do konce února. Ve čtvrtečním usnesení k tomu vyzval Evropský parlament. Shodli jsme se rovněž, že role ruského prezidenta Vladimíra Putina v celém konfliktu je nezpochybnitelná. On, stejně jako další ruští i běloruští představitelé, musí nést odpovědnost za trestný čin válečné agrese, který spáchali. Usnesení jsme s pirátskými kolegy podpořili a zároveň jsme vyzvali k co nejdřívějšímu ukončení války. Jak se k tomu staví jednotliví čeští europoslanci? Posuďte sami.

  • Evropský parlament v úterý podpořil snazší využití finančních prostředků na investice, díky kterým klesne závislost na ruských fosilních palivech. V souladu s plánem REPowerEU se evropská ekonomika obejde bez ruského plynu v roce 2030. Nově k tomu přispějí i peníze, které mají k dispozici členské státy v národních plánech obnovy. Celou tiskovou zpráva najdete ZDE.

  • V tomto týdnu jsme hlasovali pro výzvu Radě EU, která by měla přestat odkládat přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí. Rada by neměla s rozhodnutím čekat, až úmluvu ratifikují všechny členské státy. S tím dosud otálí šest zemí, včetně České republiky. To je pro nás velká ostuda a jsem moc rád, že se tomu naše poslankyně Klára Kocmanová věnuje. 

    Že domácí násilí, sexualizované násilí na ženách a utlačování slabších do moderní Evropy nepatří, snad nemusím nikomu vysvětlovat. Výzva Evropského parlamentu k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy je proto naprosto zásadní první krok pro svobodnější a rovnější Evropu, který jsme měli podniknout už dávno."

signal-2023-02-10-110219_002

  • Schválili jsme Evropský pakt o čipech, který slibuje vrátit výrobu polovodičových čipů zpět do Evropy. Ty jsou součástí v podstatě veškeré moderní elektroniky od smartphonů po elektroauta. Alokovaná výše investic je však vzhledem k cenám používaných technologií absolutně nedostatečná. Celá tisková zpráva ZDE.

  • Evropský parlament definitivně podpořil konečnou podobu nových emisních norem pro osobní automobily a dodávky. Nová legislativa určuje cestu k nulovým emisím CO2pro osobní automobily a lehká užitková vozidla do roku 2035 s cílem podpořit evropský automobilový průmysl a postoupit dále v udržitelné transformaci.

  • Na plenárním zasedání ve Štrasburku jsme taky řešili zřízení evropského etického tělesa, které zajistí, že budeme důsledně dbát na základní pravidla hry napříč evropskými institucemi. V Evropském parlamentu velmi často mluvíme o tom, jak být transparentní, jak bojovat proti podvodům a korupci nebo jak chránit oznamovatele korupce. A místo toho moji kolegové tu plní novinové titulky rozsáhlou korupční aférou. To se musí změnit. Máme dobrá etická pravidla, kterými se ale vlastně nikdo neřídí, jelikož jejich dodržování se nekontroluje. Můj celý plenární příspěvek najdete ZDE.

Z MÉDIÍ

  • Rozhovor pro ČT24 – tématem rozhovoru byly dodávky zbraní evropskými státy Ukrajině a vstup Finska a Švédska do NATO – ​ „​​​​​​​Myslím si, že oddělený vstup Finska a Švédska do NATO by nebyl dobrý, protože oba severské státy mají dlouhou společnou historii. Je to důležité i symbolicky. Bylo by proto lepší zintenzivnit spolupráci v rámci EU, kde už obě země jsou a kde jsou součástí evropské bezpečnostní politiky."

  • Rozhovor pro televizi Nova – tématem rozhovoru byl postupný konec spalovacích motorů v Evropě a schválení nových emisních norem Evropským parlamentem – „Nejedná se o zákaz v tom smyslu, že by lidé nemohli dál používat spalovací motory. Ty budou moci normálně používat i nadále, nová pravidla se týkají omezení prodeje nových aut produkujících emise."

F20193B9-6A0F-45ED-84E6-AAED5D0087A0

  • Komentář pro Ekolist: Proč Evropský parlament volá po zákazu vývozu plastů z EU? –  ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​„Na mezinárodní úrovni se přeprava odpadu řídí Basilejskou úmluvou, která vstoupila v platnost v roce 1992. Smluvní strany, včetně EU a jejích členských států, podle ní musí zajistit, aby se se škodlivým odpadem zacházelo v souladu s environmentální šetrností. Úmluva rovněž ukládá povinnost minimalizovat množství odpadu, které se přepravuje – odpad by se měl zpracovat co nejblíž místu vzniku.​​​​​​​"

  • Komentář pro Česko Živě: Do pár let bude mít Evropa vlastní satelity. Posílí bezpečnost i inovace – ​​​​​​​​​​​​​​„​​​​​​​Pro masivní digitalizaci tak silné ekonomiky, jako je ta evropská, je potřeba kvalitní, silná a bezpečná infrastruktura. A právě na jejím vybudování jsme se letos dohodli. Evropská unie zainvestuje do vlastního zabezpečeného připojení, na kterém se budou podílet dílem satelity, dílem pevná pozemní infrastruktura."

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku EP (ITRE) prošlo v minulém týdnu několik podstatných návrhů, které sníží dopady současného souběhu krizí. Hlasoval jsem pro tyto návrhy, protože jsou důležitou součástí boje Evropy za lepší budoucnost. O jaké návrhy se jedná, to se dočtete v tiskové zprávě.

  • V Česku nám něco chybí – soláry a větrníky! Celé VIDEO zde.

Snímek obrazovky 2023-02-20 v 10.19.50

  • Před několika dny jsem se spolu se Zdeňkem Hřibem, bývalým pirátským primátorem Prahy, zúčastnil konference evropských primátorů - konkrétně z Bruselu, Amsterdamu, Varšavy a Budapešti. Čeho se konference týkala? To zjistíte v příspěvku.

  • Slyšeli jste někdy o slově absolutorium? V kontextu EU se jedná o řekněme roční finanční uzávěrku, kdy spolu s výborem pro rozpočtovou kontrolu sledujeme, jestli instituce skutečně nakládaly s evropským rozpočtem tak, jak by měly. A já jsem měl tu možnost být zpravodajem výroční zprávy za rok 2021. A k čemu jsme vlastně ve zprávě došli? Víc ZDE.

  • Rychlý internet a bezpečné připojení VŠUDE? To bude brzy evropská realitaBěhem čtyř let dostaneme na oběžnou dráhu 170 evropských satelitů, díky kterým bude snazší zajistit připojení i v odlehlejších oblastech a hlavně nám to umožní zvýšit kybernetickou bezpečnost u systémů, bez kterých se společnost obejde jen těžko.

  • Co se týče boje proti domácímu a sexuálnímu násilí, čeští europoslanci jsou v porovnání se zbytkem Evropy na úplném chvostu. A to je hrozná ostuda. Podívejte se sami, jak žalostně k tématu většina českých europoslanců přistupuje: ZDE. A v dalším ODKAZU přidávám odkaz na grafiku konkrétního hlasování jednotlivých českých europoslanců.

  • Naděje může být v malých modulárních reaktorech. Česko má dopadové studie, podle kterých může výrazně snížit emise CO2 kombinací jádra a OZE.