Týdenní přehled 16. - 22. října

23.10.2023
Týdenní souhrn z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku - usnesení o teroristických útocích Hamásu proti Izraeli, odmítnutí účetní uzávěrky Evropské radě a Radě EU, rozpočet EU na rok 2024, digitalizace postupu při udělování víz, reakce na výsledek polských parlamentních voleb, vládní strategie uhlíkové neutrality.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

  • Evropský parlament v tomto týdnu již po třinácté v řadě odmítl udělit Evropské radě a Radě účetní uzávěrku, takzvané absolutorium, tentokrát za rok 2021. Je opravdu nešťastné, že jsme museli opět doporučit odmítnutí absolutoria Evropské radě a Radě, jelikož se znovu odmítají účastnit schůzí o stavu jejich rozpočtu. Není možné, aby Evropský parlament řádně vykonával své povinnosti a přijímal informovaná rozhodnutí o udělení absolutoria, když Rada není transparentní a dlouhodobě neprojevila žádnou politickou ochotu s námi na procesu jakoukoliv formou spolupracovat.

  • S kolegy v Evropském parlamentu požadujeme navýšení rozpočtu EU na rok 2024 v reakci na následky ruské agrese proti Ukrajině, a zároveň podporu malých a středních podniků, mládeže a výzkumu i posílení strategické autonomie EU. V rámci revize víceletého finančního rámce pak požadujeme navýšení prostředků na humanitární pomoc a řešení migrace.

  • Přijali jsme usnesení o teroristických útocích Hamásu proti Izraeli, právu Izraele bránit se v souladu s humanitárním a mezinárodním právem a o humanitární situaci v Gaze.​​​​​​​ Evropský parlament tak odsuzuje teroristické útoky spáchané skupinou Hamás proti Izraeli a opakujeme, že teroristická organizace Hamás musí být potrestána. Vyzýváme rovněž k okamžitému propuštění rukojmích a k vyhlášení humanitárního příměří, které by znamenalo dočasný klid zbraní.

  • Ve Štrasburku jsme přijali i nařízení o zřízení nástroje dlouhodobého řešení finančních potřeb Ukrajiny. Podpořili jsme tak návrh na 50 miliard eur na podporu obnovy, rekonstrukce a modernizace Ukrajiny od roku 2024.​​​​​​​

  • Na plénu jsme schválili nařízení o změně provedení Schengenské dohody ohledně digitalizace postupu udělování víz. Chceme tak zefektivnit postupy pro podávání žádostí o víza v schengenském prostoru. To proběhne skrze digitalizaci, tedy přechodem od systému fyzických vízových nálepek a žádostí směrem k digitálnímu systému.​​​​​​​

Z MÉDIÍ

  • Rozhovor pro ČT24: tématem rozhovoru byly polské parlamentní volby a jejich výsledek - Osobně věřím, že s novou vládou se Polsko přikloní zpět k EU. Když se podívám na půdorys těch tří opozičních uskupení, tak to koresponduje s politickými stranami v Evropském parlamentu, které obecně usilují o konstruktivní řešení a fungování právního státu. Očekávám, že se země pod vedením Tuska znovu silně zapojí do evropské integrace a stane se silným a spolehlivým partnerem pro Česko. Záznam pořadu 90' najdete ZDE.

  • Rozhovor pro CNN Prima News: tématem rozhovoru byla evropská finanční pomoc Palestině - Evropské peníze mají směřovat na Západní břeh Jordánu, který kontroluje Palestinská samospráva, což je ta část Palestinců, která na Izrael neútočí. Co se týče pásma Gazy, které ovládá radikální hnutí Hamás, které na Izrael zaútočilo, tak tam, pokud je mi známo, žádné evropské peníze neputovaly. Nicméně Evropská komise spustila kontrolu, kterou ověřuje, že skutečně žádné peníze určené pro Palestinu to radikální hnutí Hamás nedostalo.  Celý rozhovor najdete ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Právo a spravedlnost jako vítězná strana v Polsku zřejmě nesestaví vládu. Po 8 letech to vypadá, že na řadu přichází opozice. Je to skvělá zpráva pro Evropu a v mnoha ohledech i pro samotné Poláky. Celý komentář k výsledku polských parlamentních voleb ZDE.

  • Viktor Orbán je Putinův vazal, který staví své dobré vztahy s ruským diktátorem, který má na rukou krev, nad zájmy svých vlastních občanů a spojenců v Unii.

  • V tomto týdnu jsme před hlasováním o udělení absolutoria Evropská radě a Radě EU obdrželi stanovisko české vlády. Ta byla pro udělení rozpočtové uzávěrky Radě. Té samé Radě, která se s námi v Parlamentu odmítá už 13 let sejít na projednání stavu jejího rozpočtu a jejíž předseda mrhá penězi, když cestuje z Bruselu do Štrasburku soukromým tryskáčem.

  • Evropský parlament schválil pozici k rozpočtu EU na rok 2024. Poslední roky pro Evropu znamenaly především řadu krizí, které měly na společnou kasu obrovský vliv. To se snažíme do příštího roku napravit.​​​​​​​ Jak? O tom ve vláknu.

  • ODS jako už tradičně nedorazila v tomto týdnu na hlasování nebo pro jistotu hlasovala proti zařazení debaty o humanitární situaci a právu Izraele na obranu.

  • Poprvé v historii tohoto státu přijala vláda strategii, podle které máme dospět k uhlíkové neutralitě kolem roku 2050. Znamená to postupné snižování emisí a spolu s tím i snižování závislosti na fosilních palivech, která jsou drahá a navíc často z Ruska. Až doteď neměla žádná česká vláda odvahu jasně říct, že chceme takzvanou „čistou nulu“, tedy vyrovnanou bilanci uhlíkových emisí. Mám radost, že je to práva vláda s účastí Pirátů, která tohle zařídila.
    ​​​​​​​