Týdenní přehled – 27. března - 2. dubna

02.04.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu – dvoudenní plenární zasedání, stav právního státu v EU, pravidla pro spravedlivější odměňování, snižování emisí fluorovaných plynů, konec stropu na ceny elektřiny, vyjednávání o Evropské digitální identitě.

DĚNÍ V BRUSELU

  • V tomto týdnu se konalo dvoudenní plenární zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Řešili jsme hned několik důležitých záležitostí.

    Otevřeli jsme například debatu o stavu právního státu v reakci na hodnotící zprávu Evropské komise za rok 2022. Rozsah této každoroční zprávy by podle mě měl být rozšířen na dodržování základních práv, protože ty přímo ovlivňují životy Evropanů. A to především menšin, jako je například LGBTIQ komunita. Celou rozpravu i s mým příspěvkem najdete ZDE.

  • Spravedlivější odměňování za vykonanou práci a omezení mzdové nerovnosti mezi muži a ženami. To vše by měla přinést nová směrnice, kterou jsme v tomto v týdnu schválili. Jedná se o historicky první evropskou legislativu zaměřenou přímo na tzv. gender pay gap. 

    Nová pravidla pro platovou rovnost v Evropě jsou krokem správným směrem, a to především kvůli požadavku na transparentnost platových poměrů ve firmách. Chceme, aby lidé bez ohledu na svůj gender byli v pracovním prostředí plně respektováni a odměňováni za svou práci podle svých schopností a zkušeností. Nová pravidla znamenají také konec diskriminace už v inzerátech nebo při pohovorech. Celou tiskovou zprávu najdete na pirátském webu a to, jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci ZDE.

  • Na plénu parlamentu jsme v tomto týdnu také schválili nařízení o snížení emisí fluorovaných plynů za účelem splnit evropské a globální klimatické cíle a urychlit boj proti změně klimatu. Naším cílem je urychlit vývoj řešení šetrných ke klimatu zpřísněním požadavků, které vylučují uvádění výrobků obsahujících fluorované plyny na jednotný trh. Fluorované plyny tvoří zhruba 2,5 % emisí skleníkových plynů v EU. Používají se ve spotřebičích, jako jsou chladničky, klimatizace, tepelná čerpadla nebo protipožární ochraně. Spolu s oxidem uhličitým, metanem a oxidem dusným se na ně vztahuje Pařížská dohoda.​​​​ Víc informací ZDE.

2023_02_14_mikulas_peksa_ZWL-0527

  • Občané budou mít novou šanci, jak zasáhnout do nově vznikajících evropských pravidel. Společně s dalšími pirátskými europoslanci jsme připravili nový web s názvem OpenRequest, pomocí kterého může každý přidávat své podněty. Europoslanci se jimi pak budou zabývat a úspěšné žádosti posunou k dalšímu vyjednávání. Celá tisková zpráva ZDE.

Z MÉDIÍ

  • Komentář na iDnes - Nebylo by nejlepší zkombinovat výhody fixních a spotových tarifů elektřiny?​​​​​​​ - V polovině roku skončí celoevropské opatření, které dnes „stropuje“ ceny elektřiny u výrobce. Tohle opatření platí od konce loňského roku a po jeho zavedení cena elektřiny dost výrazně zlevnila. Takže až „vyprchá“ jeho účinnost, nic hrozného se nejspíš nestane. Otázka ale je, jak nastavit na trhu pojistky do budoucna. Celý článek ZDE.

Snímek obrazovky 2023-04-03 v 12.30.50

  • Debata v pořadu 360° na CNN Prima NEWS - tématem diskuze byl postoj nového českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně - Přiznám se úplně otevřeně, že jsem očekával ostřejší pozici Petra Pavla. Myslím si, že český prezident si ji momentálně může dovolit, protože evropská politika vůči Číně se zkrátka mění a vnímá Číny se neposouvá jenom v Česku, ale i v dalším státech EU. Celý záznam z diskuze najdete ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Facebook. Google. Apple. Amazon. To jsou velké digitální platformy, které všichni známe. Přesně tyto firmy ale využívají svého monopolního postavení na digitálním trhu a narušují jeho férové prostředí i konkurenci. Co s tím děláme v EU? O tom ve videu.

  • Česká vláda pořád mlčí a nepřipojila se k obraně práv LGBT+ komunity v Maďarsku. Původní termín, dokdy se Česká republika může připojit k řízení Soudního dvora EU proti Maďarsku ohlednězavedení diskriminačního “anti-LGBT” zákona vládou Viktora Orbána, se prodloužil z 27. března až do 9. dubna.​​​​​​​

  • Nekompetentní úředníci do prestižních kontrolních institucí nepatří. V tomto týdnu jsme měli v Evropském parlamentu hlasovat o jmenování slovenského kandidáta Martina Kluse na prestižní pozici člena Účetního dvora. Hlasování ale nakonec neproběhlo. Sám Klus se totiž svoji kandidaturu po konfrontaci s realitou rozhodl minulý pátek stáhnout. Proč? O tom píšu v příspěvku.

338119384_725414409064113_9029973122053002537_n

  • Minulý týden začal trialog, tedy vyjednávání mezi zástupci Rady EU, Evropského parlamentu a Komise, ohledně připravované Evropské digitální identity (eID). Občanka v mobilu je nezbytným nástrojem pro digitální budoucnost Evropy i zefektivnění komunikace občanů se státní správou i soukromým sektorem. Na její finální podobě teď pracujeme.

  • Česká republika čelí mezinárodní ostudě a možné vysoké pokutě, protože za poslední 4 roky nedokázala zavést pravidla na ochranu whistleblowerů. Nová pravidla v Česku přitom potřebujeme jako sůl! Směrnice má whistleblowerům poskytnout mechanismy pro odhalování protiprávního jednání. Zároveň zajišťuje, že se whistlebloweři nebudou muset bát odvety, se kterou se často setkávají v nejrůznějších formách. Klasickým případem jsou strategické žaloby cílené na novináře, které je mají zastrašit od další investigativní práce.

  • Britové věří o dost více Evropské unii než vlastnímu parlamentu. A už jen 24 procent lidí uvedlo, že jsou rádi za vystoupení země z EU.

  • Konec povinných kastrací pro úřední změnu pohlaví v Česku. Že by stát konečně odstranil tuhle šikanózní podmínku a nehnal lidi k brutálnímu lékařskému zákroku jen proto, že chtějí oficiální úřední změnu pohlaví?

  • Tři ministerstva vedená lidovci a jedno pod taktovkou ODS zase chtějí odklad ratifikace Úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Pojďme to předložit poslanecké sněmovně a uvidíme jasně, komu záleží na reálné ochraně žen.