Týdenní přehled – 28. listopadu - 2. prosince

05.12.2022
Týdenní souhrn z dění v Bruselu – výborový týden, čeští novináři a influenceři v Evropském parlamentu, spustili jsme nový web PROTOBABIS.ONLINE aneb proč nevolit Babiše, Komise navrhla Maďarsku zmrazit evropské peníze

MÁME NOVÝ WEB! 

  • Máme nový web a nebojíme se ho použít! To, že absurdním pokračováním Babišovy dvanáctileté politické kariéry je právě pokus dobýt Hrad, není nic šokujícího. Chceme tam ale trestně stíhaného člověka? Oligarchu? My teda ne! A proto jsme vytvořili nový web, na kterém ​​​​​​najdete 17 důvodů, proč nevolit Andreje Babiše v nadcházejících prezidentských volbách. PROTOBABIS.ONLINE ​​​​​​​

DĚNÍ V BRUSELU

  • Press trip - S pirátskými kolegy jsme na tento týden pozvali do Evropského parlamentu skupinu českých novinářů a influencerů. V rámci Press tripu se novináři i influenceři měli možnost dozvědět víc o fungování Evropského parlamentu i legislativního procesu EU, stejně tak jako jsme jim přiblížili naši každodenní práci v parlamentu i v rámci jednotlivých výborů. 

  • Výstava čínského aktivisty a umělce v Evropském parlamentu - V Evropském parlamentu proběhlo v tomto týdnu zahájení výstavy čínského aktivisty a umělce Badiucaa „We are the Last Generation“, která nám připomíná, co děje v Číně a proč nesmíme zaostat v našem úsilí na podporu demokracie a lidských práv všude na světě. Sám Badiucao se zavazuje podporovat hnutí, jako jsou hongkongští protestující nebo kampaň proti kulturním represím vůči Ujgurům.V Číně se momentálně dějí největší protesty od roku 1989 proti Čínské vládě a jejich politice nulového Covidu. Lockdownová opatření tam zpozdila hasiče, kteří se snažili zachránit obyvatele domu před smrtícím požárem. To vyústilo v zahynutí nejméně deseti lidí. Čínská vláda na protesty zareagovala nasazením policejních sil proti demonstrantům i zpřísněnou cenzurou na internetu. Veřejné protesty jsou v Číně vzácným jevem kvůli rozsahu kontroly, kterou nad obyvateli uplatňuje čínská komunistická strana. Masový dohled je obzvlášť přísný v Sin-ťiangu, kde je čínská vláda obviněna ze zadržování až 2 milionů Ujgurů a dalších etnických menšin v internačních táborech.

PRÁCE VE VÝBORECH

  • COVI - Na výboru COVI pro záležitosti spojené s pandemií Covidu-19 a post-pandemickou obnovou jsme v tomto týdnu řešili dopady pandemie na nejvíce zranitelné sociální skupiny. Sám jsem na výboru vystoupil a připomněl dopad koronavirových lockdownů na zejména české děti a jejich psychické zdraví. V České republice byly totiž školy zavřené nejdéle ze všech evropských zemí a bylo zaznamenáno, že jsou to právě české děti, které nejvíce po pandemii trpí na depresi, zhoršenou schopnost se soustředit, došlo také k narušení jejich sociálních vazeb nebo k nárůstu času, který děti tráví na digitálních zařízeních a platformách. Se skupinů expertů jsme následně řešili, jak se dá tato situaci napravit, jak děti lépe opět zaintegrovat do sociálních aktivit a dbát lépe na jejich psychické zdraví. 

  • ITRE - Na výboru ITRE jsme tento týden probírali návrh nového zákona o bezpečnosti informací. Evropské instituce mají různé klasifikace pro bezpečnost informací a to může být mnohdy problematické, zejména v případě, že je mezi sebou chtějí instituce sdílet. Proto je důležité klasifikaci informací pro evropské instituce sjednotit, současně je ale důležité dbát na to, aby se instituce nesnažily zbytečně dokumenty zatajovat a dělat z nich dokumenty tajné. Veřejnost by měla mít právo na co možná největší množství informací a to je něco, za co s Piráty dlouhodobě bojujeme, jak na národní, tak i evropské úrovni.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Od chvíle, kdy jednu z největších sociálních sítí na světě převzal americký podnikatel Elon Musk, panuje kolem Twitteru a jeho dosavadního fungování značná nejistota i zmatek, někteří dokonce mluví o tom, že by sociální platforma, kterou používá od letošního roku 450 milionů aktivních uživatelů měsíčně, mohla zaniknout.​​ Mnoho uživatelů už z Twitteru začalo odcházet. Kam ale místo toho tito uživatelé směřují?Odpověď je jednoduchá – na MASTODON. ​​​​

  • České úřady mají dlouhodobě problém s rozumným využitím evropských peněz. I tak ale výsledky některých kontrol pořád umí překvapit. Můj osobní „favorit“ je nález Nejvyššího kontrolního úřadu z kontrolní akce zaměřené na finanční podporu „rekreační plavby“. Ano, vidíte správně, Ministerstvo dopravy platí z eurofondů věci, které zjednodušují život těm šťastlivcům, co se po vnitrozemské České republice ve volném čase prohánějí v jachtě či v motorovém člunu.
  • Některé dny europoslance mohou být hodně dlouhé, hlavně když chtějí asistenti ještě večer točit videa pro obsah na sítě. Koukněte, jak nám to jde!