Týdenní přehled z posledního plenárního zasedání tohoto Evropského parlamentu

02.05.2024
Týdenní souhrn z posledního plenárního zasedání tohoto Evropského parlamentu ve Štrasburku – balíček opatření na podporu zemědělců, ochrana práv kurýrů a pracovníků online platforem, zhodnocení přístupu Komise ke zhoršujícímu se stavu právního státu v Maďarsku, usnesení o bezprecedentním útoku Íránu na Izrael, nová obvinění z ruského vměšování se do evropských voleb, rozvoj transevropské dopravní sítě, historicky první pravidla EU o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

  • Evropským parlamentem prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jehlou a místo očekávaného zlepšení pro farmáře vytvoří nejspíš jen další zmatek a nejistotu. Přijatý balíček opatření v zemědělství se výrazně vymyká tomu, jak se obvykle připravují a projednávají podobné návrhy. Považujeme to za selhání eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského (PiS), jehož komunikace směrem k zemědělcům je dlouhodobě nedostatečná. Aktuální změny to bohužel nenapraví, dokonce možná situaci ještě zhorší.“ Proto jsme s pirátskými kolegy hlasovali proti. Více v tiskové zprávě.

  • Komise nechala situaci zajít příliš daleko - Maďarsko ohrožuje demokracii doma i v Evropě. Zhodnocení přístupu Komise k zhoršujícímu se stavu právního státu v Maďarsku se věnovalo usnesení, které jsme schválili ve středu odpoledne. Velkým tématem usnesení je stagnující slyšení s Maďarskem podle článku 7. SEU, který by v krajních případech připravil Maďarsko o hlasovací právo v Radě EU. „Maďarsko si dlouho krylo záda s Polskem, které čelilo podobným problémům. Slyšení nešlo posunout dál, neboť byl potřeba jednomyslný souhlas. Polsko dnes už ale Orbánovo režimu záda krýt nehodlá, je proto na čase jednání oživit. Zároveň bychom se měli poučit a podobné patové situaci v budoucnu zamezit. Stačí, abychom nahradili jednomyslnost hlasování v Radě kvalifikovanou většinou.“ Celou tiskovou zprávu najdete zde. A hlasování českých europoslanců zde.

  • Schválili jsme nařízení o hlavních směrech EU pro rozvoj transevropské dopravní sítě tak, abychom do roku 2030 podpořili provádění a implementaci velkých dopravních projektů. Schválili jsme tak plány EU na vybudování sítě železnic, silnic, vnitrozemských vodních cest a tras námořní dopravy na krátké vzdálenosti propojených přístavy a terminály po celé Evropské unii.

  • Na posledním plénu ve Štrasburku jsme také přijali směrnici o zlepšení pracovních podmínek při práci prostřednictvím platforem (v Česku se typicky jedná o kurýry pro Uber a Wolt) s cílem definovat pracovní vztah pracovníků a platforem a ochránit pracovníky před rozhodnutím algoritmů. Prostřednictvím digitálních pracovních platforem pracuje v Evropě na 28 milionů lidí, 4 miliony z nich jsou nesprávně klasifikováni jako živnostníci namísto zaměstnanců. Tím až doposud přicházeli o svá základní práva a sociální ochranu. Směrnice to ale mění, protože zaručí pracovníkům digitálních platforem zaměstnanecká práva, jako je placená dovolená, důstojná mzda, pravidelná pracovní doba nebo přístup k sociálnímu zabezpečení. Skončí tak konečně vykořisťování těchto pracovníků pomocí technologických obrů.

    „Díky Pirátům nyní návrh obsahuje povinnou transparentnost monitorovacích systémů a povinné zdravotně bezpečnostní hodnocení pro pracovníky. Nová směrnice o právech pracovníků pro platformy je cesta, jak konečně těmto lidem zajistit spravedlivé pracovní podmínky.”

2023_02_14_mikulas_peksa_ZWL_2400px-0551

  • Udržitelnější výrobky, které bude možné po rozbití opravit, a až doslouží, dočkají se recyklace. To má přinést dvojice legislativ, které schválil Evropský parlament. Lidé díku tomu za své peníze získají kvalitnější výrobky, efektivnější využívání materiálů zase pomůže planetě. Schválená pravidla objasňují povinnosti výrobců k opravě produktů a posilňují tak možnost spotřebitele nechat nefunkční produkt opravit, namísto toho, aby musel zbytečně kupovat nový.

  • S kolegy jsme schválili nařízení o dočasných opatřeních pro liberalizaci obchodu, která doplňují obchodní koncese použitelné na ukrajinské produkty. Podpořili jsme tak prodloužení pozastavení dovozních cel a kvót na ukrajinské zemědělské produkty o další rok, do 5. června 2025, aby podpořili zemi uprostřed pokračující ruské brutální útočné války. Jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci? Zde.