Týdenní přehled 17. – 21. října

21.10.2022
Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku – solidarita s LGBTQ komunitou na Slovensku & slovenská prezidentka na plénu, agentura Frontex potřebuje reformu, výzva ke zvýšení klima závazků před COP27, společná pravidla pro elektronabíječky.

  • Na plénu ve Štrasburku jsme měli hned několik vzácných hostů. Jedním z nich byla i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která ve svém projevu před europoslanci připomněla, na jakých hodnotách stojí naše společenství a jak nebezpečné je šíření nenávisti.

  • Štrasburk navštívil taky náš pirátský předseda a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš. Ivan vystoupil v úterý na plénu Evropského parlamentu k tématu duševního zdraví, tématu, které si zaslouží naši maximální pozornost. Protože jak sám Ivan připomněl: „There is no health without mental health."
  • Řešili jsme pak spolu mimo jiné taky evropskou cestu digitalizace a aktuální legislativu, která na úrovni EU vzniká. Shodli jsme se, že je naším dlouhodobým cílem především ochrana soukromí a práv občanů – a to platí jak v online, tak offline prostoru. 

  • V Evropském parlamentu jsme schválili pozici k nařízení o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva. Co to znamená? Třeba to, že na každých 60 kilometrech dálnice bude stát dobíjecí stanice pro elektrická auta už do roku 2025. Do roku 2030 by pak mělo napříč EU vzniknout více než 3,5 milionu stanic, což je asi desetkrát tolik než nyní.

„Jde o klíčovou legislativu, která pomůže zajistit udržitelnou, cenově dostupnou a dobře fungující dopravu v Evropě. Evropské odvětví dopravy v současné době odpovídá za více než 27 % emisí v EU a pokud to s jeho dekarbonizací myslíme vážně, je nutné garantovat odpovídající infrastrukturu založenou společných pravidlech."

  • Evropský parlament odmítl udělit vyúčtování Evropské pohraniční a pobřežní stráži Frontex. Toto vyučování je symbolem toho, jak daná instituce uplnynuý rok hospodařila s pěnězi i toho, jak a jestli správně vykonávala svoji funkci. S kolegy jsme vyúčtování neschválili hned k několika důvodů – především kvůli velkému množství skandálů, která si tato instituce připsala na účet v poslední době.

Rok co rok zjišťujeme, že se Frontex ve své roli bránit evropské hranice chová naprosto nepřijatelně. Není prostě možné, aby se jakákoliv agentura EU podílela na porušování lidských práv, třeba právě nelegálním vytlačováním lidí za hranice. Vrcholem nezodpovědnosti jsou pak snahy agentury své chování zamést pod koberec odmítnutím zveřejnit zprávu OLAF." 

  • Evropský parlament v tomto týdnu v neposlední řadě také schválil rezoluci, ve které žádá všechny vyspělé země k tomu, aby urychleně zvýšili své úsilí v rámci dosažení svých klimatických cílů, ke kterým se zavázali v rámci Pařížské klimatické smlouvy. Rezoluce přichází jen krátce před další konferencí OSN k dodržování klimatických závazků. A naši spojenci potřebují vidět, že to se změnou klimatu myslíme vážně. 

Státy globálníhu jihu naléhavě potřebují řešit klimatickou změnu. Mizí jim území, v létě se tam nedá žít kvůli horku, trápí je nedostatek úrody a pitné vody, rozsáhlé lesní požáry nebo záplavy obrovských rozměrů. Pro ně není klimatická změna abstraktní pojem, ale každodenní realita. A my to musíme brát vážně, když už ne kvůli zájmu o planetu, tak aspoň kvůli tomu, aby tyhle státy i nadále braly EU jako spolehlivého partnera."

  • V tomto týdnu, konkrétně v pátek, si připomínáme tzv. „Global Encryption Day“. Proč je pro nás tento den významný? Protože coby Piráti dlouhodobě držíme kurz a klademe důraz na ochranu soukromí a práv našich občanů. A to jak v online, tak offline světě. Lidé totiž mají právo na soukromou a bezpečnou komunikaci s vědomím, že je nikdo neodposlouchává nebo nečte jejich soukromé zprávy. Současně dlouho upozorňujeme na navrhovaný zákon Evropskou komisí – Chat control, který by byl hrubým zasažením do soukromí všech evropských občanů.