Agrofert obvinil europoslance z manipulace úředníků, ANO samo ale manipulovalo zevnitř Komise

18.06.2020
Holding Agrofert, se kterým Andrej Babiš dle svých slov už rozhodně nemá nic společného, zaslal otevřený dopis předsednictvu Evropského parlamentu a lídrům frakcí.

Agrofert se nejen označil za „jednu z nejoblíbenějších společností v Česku“, ale hlavně se brání, že ho současné dění znevýhodňuje a že především nechce přijít o štědré dotace z evropských fondů.

Předsedkyně výboru CONT, ve kterém se střetem zájmu Andreje Babiše zabýváme, Monika Hohlmeier reagovala na dopis jasně: Agrofert se tímto textem snaží opět chránit své byznys zájmy, potažmo zájmy lidí, kteří z Agrofertu profitují (čti Andrej Babiš).

Hohlmeir také uvádí na pravou míru to, že by páteční hlasování o rezoluci a závěry kontrolní mise, kterou jsme v únoru do Česka podnikli, měly něco společného s audity, které provádí Evropská komise. Jedinou společnou věcí je Andrej Babiš a to, že porušuje zákony na mnoha úrovních. Tvrzení, že by naše kontrolní mise ovlivňovala úředníky z Komise, je neopodstatněné a absurdní.

Na druhou stranu, možná je teď vhodné upozornit na důkazy z minulosti, kterak hnutí ANO dosadilo do Komise svoje lidi. Máme tady třeba úplně konkrétní příklad. Před pár lety ukradli a zveřejnili neonacisté e-maily premiéra Sobotky. Jasně, hanebnost. Byl ale mezi nimi i méně nápadný mail, ve kterém jste našli Sobotku pouze v kopii. V textu Daniel Braun, bratr hlavního kampaňového stratéga ANO Alexandra Brauna a dodnes zástupce ředitelky kabinetu eurokomisařky Věry Jourové, řeší s českým ministrem životního prostředí Brabcem na jeho ANO e-mailové adrese (spolu s dalšími úředníky), jak co nejlépe obejít podmínky Komise a dojednat si co nejvíce peněz.

Problematické od úředníka, který má být loajalní Komisi? Rozhodně. Je to ale ještě o několik úrovní horší, když si uvědomíte, že zde vznikla mezi Komisí a českými ministerstvy jako nezávislými orgány zcela uzavřená smyčka lidí z ANO, kterou jednoznačně vede člověk s hlubokým napojením na byznys závislý na dotacích. K tomu máme aféry pana Nejdla, kterého dokonce kontrolní výbor Evropského parlamentu vyzval k odstoupení. Tuhle věc pokryl německý Spiegel.

K prohlášení Agrofertu o ovlivňování Komise bych tedy podotkl pouze tolik, že lidé žijící ve skleněných domech by neměli házet kameny.

Druhý bodem dopisu předsedkyně výboru je reakce na tvrzení Agrofertu, který (samozřejmě) zpochybňuje výsledky kontrolní mise v Česku. Moc nerozumím tomu, co by naše agrokorporace vedená Babišem chtěla víc transparentního a demokratického – zástupci výboru přijeli do Česka, setkali se s relevantním aktéry, sesbírali fakta a napsali o tom zprávu. Nesetkali jsme se tedy s premiérem a ministrem zemědělství, protože Andrej Babiš na poslední chvíli setkání se zástupci mise odmítl a celý výbor pozurážel.

Pokud bude v pátek rezoluce o střetu zájmů Andreje Babiše přijata, znamená to, že tento problém vnímá stejně většina Evropy a že existuje široká demokratická podpora pro rychlé vyřešení problému střetu zájmů premiéra.

Agrofert v čele s českým premiérem prostě nehrál fér. A musí za to nést následky, jak bychom se jinak mohli nazývat právním státem? Pokud přijde Agrofert nebo celé Česko o dotace, je to chyba Andreje Babiše, za kterou budou platit především čeští občané. Jestliže v pátek nikdo necouvne, bude mít Andrej Babiš černé na bílém, že už se svými čachry ohledně svěřenských fondů překročil hranici a Evropa mu dává stopku.

Dopis od šéfů Agrofertu dávám k dispozici zde.

Celý dopis od předsedkyně CONT přikládám zde.