Italská mafie: podvody s eurofondy vynáší víc než obchod s drogami

06.04.2021
Přestože má italská mafie svá nejlepší léta pravděpodobně za sebou, dodnes figuruje ve všech oblastech italského politického a ekonomického života – říká se o ní, že je „neviditelná, ale všudypřítomná“.

Po letech vyšetřování byla odhalena skupina 325 lidí, která teď stane před největším a nejsledovanějším specializovaným soudem s mafií za posledních třicet letech. Tito lidé jsou podezřelí z příslušnosti k nejmocnější italské mafii 'Ndrangheta a jsou mezi nimi státní úředníci, policisté, politici a vlivní podnikatelé.

Proč o tom píšu? Přes sto obžalovaných se před soudem ocitlo kvůli podvodům s penězi z evropského rozpočtu, konkrétně z programu na podporu zemědělců. Na ty se totiž italská mafie do velké míry přeorientovala z riskantnějších způsobů obživy, jako je obchod s drogami a zbraněmi, lichva nebo vydírání. Italská mafie peníze z unijního rozpočtu odsává od devadesátých let a celkové škody jsou odhadovány na nejméně 10 milionů eur. Zájem na podvodech s evropskými fondy dokonce spojil dvě mafiánské rodiny Battanesi a Bontempo Scavi, které spolu v minulosti vedly krvavé šarvátky. Tyto klany jsou mimo jiné známé svými přezdívkami, jako je Vito Corleone (podle kmotra ze stejnojmenného filmu) nebo Blondie.

Soudce, který obří kauzu soudí, nazval korupční schéma mafiánů kolosálním podvodem, který byl dotažen takřka k dokonalosti. Mafiánské klany s pomocí úředníků samospráv vytipovaly pozemky, na kterých zatím nikdo nežádal o evropskou zemědělskou podporu. Ta se uděluje na základě rozlohy obdělávané půdy. Mafiáni od úředníků získali přístup do katastrů, díky čemuž se úspěšně vyhýbali duplicitním žádostem o dotace, které by je mohly snadno prozradit. Skutečného vlastníka půdy přinutili podepsat nájemní smlouvu nebo ji prostě zfalšovali a zažádali si o dotace. Takto přivlastněnou půdu často vůbec neobdělávali a nechali pustnout, zatímco z ní roky měli stabilní příjmy. Někdy dokonce dotace žádali na církevní pozemky nebo půdu, přes kterou už dávno vedla železnice.

Italská policie se o toto zneužívání evropských peněz začala zajímat v roce 2012 i díky lokálnímu politikovi, který poprvé prosadil ověřování žadatelů o zemědělskou podporu – a pomalu začaly vycházet najevo nejasnosti. Mafie se ho v roce 2016 pokusila odstranit a od té doby žije pod neustálou policejní ochranou. Podvody s unijními penězi v Itálii byly v minulosti posuzovány jako obyčejný podvod a kvůli zdlouhavým procesům podle Politico často nebyly potrestány. Teď se ale budou podvody s evropskými fondy posuzovat jako organizovaný zločin a hrozí za ně až 25 let vězení.

Chapadla italské mafie, která zneužívá evropské fondy, sahají až na Slovensko. O italské mafii byl i poslední článek novináře Jána Kuciaka, který vyšel až posmrtně. Podle Kuciaka někteří italští mafiáni začali na Slovensku podnikat, pobírat dotace, čerpat eurofondy a budovat vztahy s vlivnými lidmi v politice – až po Úřad vlády.

Případ z Itálie ukazuje na to, že se vyplácení evropské zemědělské podpory potýká s problémy, které přesahují hranice jednotlivých regionů a členských států. Za všechny tyto podvody platí evropští daňoví poplatníci a drobní zemědělci, kteří přichází o finanční podporu, bez níž mají malou šanci přežít vedle zemědělských gigantů. Jde o systémový problém, který potřebuje systémové řešení.

Pokud chceme podvodníky zastavit, musíme změnit způsob, jakým EU podporuje své zemědělce. Návrh reformy, který je teď na stole, bohužel upřednostňuje kontrolu vyplacených dotací přímo na ministerstvech v členských státech – což v místech se zkorumpovanou a politicky dosazenou státní správou nikdy nemůže fungovat. Je zcela zásadní, aby Evropská komise z centra viděla na to, kam směřují naše peníze. Proto je potřeba zvýšit transparentnost v rozdělování peněz, třeba zlepšením toho, jakým způsobem se v jednotlivých členských státech příjemci dotací evidují. Chceme také prosadit povinné zastropování maximálních příjmů z těchto dotací pro firmy i jednotlivce – což by mělo zpomalit další expanzi obřích zemědělských podniků. Je také zásadní, aby Evropský úřad pro boj proti podvodům a Veřejný evropský žalobce, dva unijní orgány, které vyšetřují a stíhají zneužití finančních prostředků EU, měly dostatečné pravomoci na to, aby svou práci mohly dělat dobře.

Přečtěte si, jak to je se zneužíváním evropské podpory zemědělců v Česku a na Slovensku.