Orbánovi vazalové: Maďarsko ovládají oligarchové a obchodníci s dotacemi
16.02.2021Pro srovnání – po ostatních členských státech obvykle chce úřad vrátit 0,36 % všech peněz. Všechno ukazuje na to, že deset let vlády strany Fidesz vedené Viktorem Orbánem poměry v zemi proměnilo k nepoznání, a v tomhle článku se podíváme na to, jak Orbánovo korupční schéma funguje.
Přečtěte si také o tom, jak Fidesz omezuje nezávislosti justice a médií a nebo utlačuje neziskovky a univerzity.
Orbán&friends
Fidesz si udělal kampaň na tom, že zemi očistí od korupce a drtivým vítězstvím ve volbách v roce 2010 nahradil nepopulární vládu socialistů. V posledních deseti letech skutečně zvládl potírat drobnou korupci. Proč se tedy 87 % Maďarů domnívá, že je země doslova prolezlá podvody? Je to kvůli závratným sumám, které v poslední dekádě skončily v kapsách rodiny a kumpánů premiéra Viktora Orbána. Podle všeho jde až o čtvrtinu všech peněz na veřejných zakázkách, a to jak ze státního rozpočtu, tak z evropských fondů. Někteří novináři dokonce současný politický systém nazývají moderním feudalismem.
István Tiborcz, zeť Viktora Orbána, se během několika let stal jedním z nejbohatších Maďarů. Budování svého impéria odstartoval zakázkou na modernizaci pouličního osvětlení v 28 městech. Celá soutěž o veřejnou zakázku byla od začátku zmanipulovaná a v podstatě napsaná na míru jeho firmám, což odhalilo vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům. OLAF doporučil celou věc vnitrostátně prošetřit, Maďarské orgány ale obvinění stáhly, protože pro ně doporučení OLAFu není závazné. István Tiborcz nedávno získal dalších 600 000 EUR z evropských fondů pro svůj agrobyznys. Evropská unie má černou listinu na ochranu evropských peněz před nespolehlivými firmami i osobami a pokládám za neuvěřitelné, že na ní István Tiborcz není.
Pro další podobné případy není třeba chodit daleko. V srpnu minulého roku sdílel maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na svém Facebooku status, ve kterém vyjádřil znepokojení nad krizí v Bělorusku a tvrdil, že usilovně pracuje na maďarském stanovisku. Na obrázku měl na sobě oblek a seděl v zasedací místnosti své budapešťské kanceláře. Ve skutečnosti si ale užíval dovolenou v Chorvatsku na luxusní jachtě za 500 milionů korun. To je samo o sobě trapné, věc má ale další rozměr. Jachta patřila maďarskému stavebnímu magnátovi László Szíjjovi, který je loajální Viktoru Orbánovi. Szíjjo vydělal miliardy na lukrativních veřejných zakázkách ze státní i evropské kasy a stejně jako další podobní byznysmeni si další zakázky zajištuje pochlebováním vládním činitelům. Ptáte se, jestli si Szijjártó nemohl jachtu normálně pronajmout? Podle webu G7 činí nájemné za podobné italské přibližně 180 000 EUR na týden, na což by podle majetkového přiznání ministr zahraničí šetřil celkem čtyři roky.
Viktor Orbán a další vysoko postavení funkcionáři vládní strany několikrát čelili obviněním z korupce, vrchní státní zástupce Peter Polt, dosazený Fideszem, ale nikdy žádná vyšetřování nezahájil. Poltovu autoritu by mohl překonat jen jeden orgán - nově vzniklý Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), který bude narozdíl od OLAFu podvody a korupci nejen vyšetřovat, ale i stíhat. Nyní má pravomoci ve 22 státech EU. Maďarsko mezi ně ale nepatří, a to i přesto, že Maďaři vyjádřili podporu účasti peticí, která sesbírala skoro 700 000 podpisů. Viktor Orbán členství odmítl, díky čemuž může nadále selektivně stíhat jen drobnou korupci, zatímco si budou jeho kumpáni mastit kapsu z veřejných peněz. Aby těch průšvihů nebylo málo, ministryně spravedlnosti Judit Varga nedávno zúžila definici „veřejných peněz“ a „veřejných výdajů“, takže některé instituce budou moct část svých výdajů skrýt před dozorem veřejnosti.
Maďarské firmy mohou od roku 2011 využít kontroverzního programu TAO, díky kterému si můžou odpustit část daní, když investují zlomek zisků do sportu. Sportem, na který směřuje nejvíc peněz, je fotbal, shodou okolností nejoblíbenější sport Viktora Orbána. Takže firmy zbohatnou vysátím peněz ze státního rozpočtu i evropských fondů a místo placení daní investují do soukromých sportovních klubů a asociací. Investicí do toho správného klubu si navíc mohou zvýšit pravděpodobnost, že budou v budoucnosti úspěšní v soutěžích o veřejné zakázky. Obrovskou díru ve státním rozpočtu, která takto vzniká, za ně zaplatí střední třída a zahraniční společnosti.
Politický program = korupce
Jeden z bývalých Orbánových oblíbenců řekl, že politickou prioritou Fidesze je korupce. Orbánovi vyhovuje život v luxusu a dělá všechno proto, aby jeho oligarchické impérium mohlo fungovat v podstatě „věčně“. Vytvořil sobě loajální elitu boháčů, čímž ze země vytěsňuje zahraniční kapitál. K totálnímu ovládnutí státu využil ústavní většinu v parlamentu, díky které změnil politický systém natolik, že ho nebude možné vrátit k demokratickému standardu bez toho, aby měla příští vládnoucí strana také ústavní většinu. Boháči mezitím nakupují média, ve kterých dál propagují vládní politiku a pronikají do dalších sfér od kultury po sport a vzdělávání.
Jediný pozitivní vývoj poslední doby je podmínka dobrého stavu právního státu, kterou jsem prosadil spolu s kolegy z Evropského parlamentu. Tato podmínka stručně řečeno znamená, že evropské peníze nyní mohou čerpat jenom ty členské státy, který si uchrání své demokratické zřízení.
Můj seriál o Maďarsku se tímto článkem uzavírá, určitě ale budu nadále informovat o své práci z Evropského parlamentu, kde budu prosazovat tvrdší postup vůči Orbánovi a dalším evropským oligarchům. Pokud chcete situaci v Maďarsku sledovat, můžete sáhnout po některém z posledních maďarských nezávislých médií – Insight Hungary, Atlatszo nebo Direkt36. Všechny poskytují část svého obsahu v angličtině. Celý webinář, ze kterého jsem při psaní tohoto článku vycházel, je ke shlédnutí zde.