PODCAST Růst s čistým svědomím: Klimatický chaos v Česku

12.07.2021
Jsme pátí v Evropě v množství vypouštěných emisí oxidu uhličitého přepočtených na obyvatele. Z globálního pohledu se vejdeme do světové dvacítky. „Takhle malá země. To je úplně šílené,“ říká pirátská expertka na životní prostředí Dana Balcarová v novém dílu podcastu Růst s čistým svědomím.

Řešení by hledala ve zvyšování energetické efektivity a v modernizaci zastaralých technologií, které náš průmysl používá.

„Energií je vždycky lepší šetřit, pokračovat v tom směru, kterým v podstatě už trochu jdeme,” vysvětluje, kde by mělo Česko začít. Změna jde totiž zbytečně pomalu, velké množství energie vyvážíme a při tom pořád dochází k plýtvání.

V Česku podle ní vláda řeší klimatickou změnu málo a navíc zmateně. Přitom je na to nejlepší příležitost.

„Teď jde z Evropy tolik peněz, že na to prostě máme. Nemůžeme to nechat vyvíjet se chaoticky,“ varuje v podcastu.

Řešení klimatické krize navíc podporuje přes 60 % lidí, jak ukazují průzkumy z poslední doby.

Pusťte si v našem novém podcastu.

Podcast najdete na SPOTIFY, APPLE PODCAST, GOOGLE PODCAST nebo na RSS.COM!


Vláda měla určit pravidla, výsledkem je ale zmatek

Problém je podle Dany Balcarové v konzervativním myšlení u části byznysu a především v nízkých ambicích současné vlády. To se podepsalo na činnosti takzvané uhelné komise, do které vláda Andreje Babiše přizvala politiky i odborníky, aby rozhodli o termínu ukončení spalování uhlí. „Uhelná komise byla převážně složená z lidí, kteří zkrátka mají uhlí rádi,” vysvětluje expertka neúspěch cesty, kterou se vláda vydala. Nakonec se totiž politici na ničem nedohodli a velké firmy přijímají své vlastní plány na přechod k čisté ekonomice bez jakékoliv koordinace.

Podobně zmatený je i vládní přístup k otázce, odkud budeme elektřinu brát, až éra fosilních paliv skončí. Málo se totiž mluví o tom, že už dnes většinu energie pro české firmy a domácnosti nakupujeme na jednotném evropském trhu. Přebytky energie, které se u nás vyrobí, tak nemají potenciál zlepšit českou energetickou soběstačnost. Naopak pro nás může být výhodné, pokud se na trh dostane levná energie z nových technologií například ze středomořských zemí.

Česko se ještě může chytit, když bude jednat rychle

Příští vláda by podle Dany Balcarové měla v každém případě přijít s jasným a srozumitelným plánem, který celkově nastaví nový směr v odpovědné klimatické politice, včetně dílčích cílů třeba v ochraně pitné vody. Aktuálně totiž různá ministerstva dělají protichůdná opatření a výsledkem je neefektivní chaos. „Jak je možné, že agendu přizpůsobení se klimatu řeší ministerstvo zemědělství, které chce v zásadě jen sázet smrky? Jinde zase vidíme, že MŽP revitalizuje toky řek a MZV chodí a betonuje je. Neefektivitu už jim vytýká i Národní kontrolní úřad,“ kroutí hlavou nad současným přístupem.

Jaký přínos může mít pro čistou energetiku zelený vodík? Proč jsme stále velkým exportérem energie, ačkoliv pro to nemáme úplně nejlepší geografické podmínky? A jaké má vlastně plány česká vláda, co se týče sporu o těžbu na dole Turów? Dozvíte se v novém dílu našeho podcastu Růst s čistým svědomím.


Přečtěte si, co jsme psali o zmatených krocích české vlády jinde:

Jednoduchý průvodce po evropské klimatické politice

Chaotický Havlíček poslal do Bruselu špatný bezemisní plán

Více inovací pro všechny, více ekologie a méně betonu

Máme nový podcast!

Růst s čistým svědomím – tak se jmenuje nový pirátský podcast europoslance Mikuláše Peksy. Podcast vznikl proto, aby dal prostor lidem, kteří mají zájem o čistou, udržitelnou budoucnost a chtějí se prakticky bavit o tom, kudy k ní dospět. Dostane se v něm na konkrétní příběhy lidí, zajímavé projekty z celé Evropy nebo i lidsky převyprávěné odborné debaty. Poslouchat můžete ve všech podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts) i u nás na webu.

Díl 1: Turów