PODCAST Růst s čistým svědomím: Rýsuje se plán

23.07.2021
Když rozbijete míčem okno, sklenář má práci a roste HDP. Ale celkově jsme se jako společnost moc neposunuli.

Jak se dá dosáhnout růstu, který má opravdu přínos a nepůsobí škody? O evropských plánech na změnu k čisté ekonomice jsme si povídali s Tomášem Jungwirthem z Asociace pro mezinárodní otázky.

„Planeta je pacient, který má horečku. Přehřívá se o 1–1,5 stupně Celsia. V Česku je to dokonce ještě víc, asi 2 až 2,5 stupňů oproti předindustriální době,” popisuje Tomáš Jungwirth současný stav. Pro někoho může být matoucí, když několik týdnů prší a je nevlídno, důležitý je ale stav na celé planetě, nejen v Česku. „Můžeme sice mít letos chladné jaro, ale je to důsledek rozbitého klimatického systému celé země. Souběžně jsou na Sibiři požáry,” vysvětluje v novém dílu podcastu Růst s čistým svědomím.

K řešení jsou podle něj v první řadě potřeba data. „Musíme si být jistí, že státy nelžou o tom, jaké mají emise,” upozorňuje na dosavadní nedostatky v celosvětovém reportingu o emisích oxidu uhličitého. V Evropě k celkovému přehledu pomáhá právě jednotná legislativa, kterou se všichni musejí řídit. Ale trend větší zodpovědnosti je naštěstí patrný všude po celém světě.

„Spousta lidí má dojem, že se o změnu snaží pouze Evropa. Ale není to pravda. Na palubě už je USA, Čína a další klíčové ekonomiky světa. Nejsme v tom sami a sami to nemůžeme vyřešit. Ale v tuhle chvíli vidíme plány dekarbonizace v USA i jinde. Naopak jsme v tom, zdá se, konečně všichni.”

Pusťte si v našem novém podcastu.

Podcast najdete na SPOTIFY, APPLE PODCAST, GOOGLE PODCAST nebo na RSS.COM!


Kde snížit nálož, aby to jinde pomohlo

Aktuální debata je tedy spíš o tom, ve kterých oblastech je možné nálož oxidu uhličitého ubrat. „Má to dva rozměry. Jeden se týká životního stylu lidí, druhý především těch ekonomických sektorů, kde je možné dosáhnout velkých úspor v emisích díky centrálnímu řešení,” vysvětluje Tomáš Jungwirth. Právě druhá oblast je podle něj klíčová. Sem patří především energetika, doprava nebo některá průmyslová odvětví. „Znamená to naceňovat správně emise pro velké producenty,” vysvětluje princip řešení.

Podle něj je zároveň potřeba jednat rychle, a to jak na evropské úrovni, tak na úrovni jednotlivých států. „Čas se velmi krátí. Cesta k udržitelné ekonomice bude nákladná a náročná. My jsme v situaci, kdy máme peníze, ale chybí nám jasná pozitivní vize,“ upozorňuje na problém v přístupu českých úřadů.

V Česku peníze předcházejí zákony

V Česku vidí nedostatky hlavně v chybějících pravidlech. Nemáme totiž schválené zákony, které by nastavily podmínky a očekávání od nových technologií. „Zaostává právní rámec. Peníze předcházejí právo a úřady vymýšlejí složité cesty, jak je smysluplně utratit. Máme problém nastavit pravidla pro podporu obnovitelných zdrojů, čistých technologií v dopravě nebo průmyslu…” vyjmenovává nejvíc podceněné oblasti.

Česká ekonomika se přitom začíná měnit samovolně, v reakci na tržní a technologický vývoj. „Ekonomický model, kdy spalujeme uhlí a to nám tvoří ekonomickou základnu, je prostě už passé. A vidí to už i velké firmy typu ČEZ, které už na uhlí dál nesázejí,” upozorňuje. Právě pravidla pro velké průmyslové sektory vyžadují přednostní řešení a budou úkolem pro příští vládu. Teprve poté, co se ošetří emise u velkých znečišťovatelů, je podle něj na místě řešit, co může udělat každý jeden z nás.

Víc o tom, co přináší současné evropské návrhy na přechod k čisté ekonomice, se dozvíte v novém dílu našeho podcastu. Díl vydáváme jako třetí, ale ve skutečnosti byl Tomáš Jungwirtgh v křesle pro hosta historicky první. S uveřejněním dílu jsme se ale rozhodli počkat do doby, kdy Evropská komise zveřejní své zpřesněné návrhy. Právě to se stalo v polovině července.

Psali jsme o evropských plánech:

Jednoduchý průvodce po evropské klimatické politice Klimatický speciál 1: kde se berou emise a jak způsobují oteplování Klimatický speciál 2: jak se emise krotí a kde máme mezery Jak souvisí s klimatem metan a v čem nám pomůžou satelity

Máme nový podcast!

Růst s čistým svědomím – tak se jmenuje nový pirátský podcast europoslance Mikuláše Peksy. Podcast vznikl proto, aby dal prostor lidem, kteří mají zájem o čistou, udržitelnou budoucnost a chtějí se prakticky bavit o tom, kudy k ní dospět. Dostane se v něm na konkrétní příběhy lidí, zajímavé projekty z celé Evropy nebo i lidsky převyprávěné odborné debaty. Poslouchat můžete ve všech podcastových aplikacích (SPOTIFY, APPLE PODCAST, GOOGLE PODCAST nebo na RSS.COM) i u nás na webu.

Archiv dílů:

Díl 1: Turów (Milan Starec) Díl 2: Klimatický chaos v Česku (Dana Balcarová)