Týdenní přehled – 12. - 16. prosince

16.12.2022
Týdenní souhrn z dění ve Štrasburku – poslední plenární zasedání roku 2022, Qatargate, RePowerEU, posílení a modernizace železniční dopravy v EU, spuštění projektu Zachraňme energetiku, Sacharovova cena pro Ukrajince

SPUSTILI JSME NOVÝ PROJEKT - ZACHRAŇME ENERGETIKU

  • Česká veřejná debata o energetice a klimatu je dlouhodobě zaplněná mýty a málo v ní zaznívají fakta. Na šíření polopravd a zavádějících informací se podílejí i někteří politici, upozorňujeme na to s kolegyní z české Poslanecké sněmovny Klárou Kocmanovou. Proto jsme taky v tomto týdnu spustili nový web ZACHRANMEENERGETIKU.CZ, který má za cíl upozorňovat na nepravdivé, zavádějící nebo vysloveně lživé výroky o energetice a klimatu. Na webu budeme zvěřejňovat ověřené informace a ozdrojovaná fakta.
Problém některých českých politiků je, že nevěří realitě. To pak způsobuje potíže nám všem, protože s takovým přístupem nejde dobře nastavit investice nebo napsat dobré zákony. V důsledku toho naše energetika zastarává, ceny energií jsou neúměrně vysoké se a současně toho pro klima děláme velmi málo."
  • Při ověřování informací využíváme výhradě důvěryhodné zdroje informací, jako jsou databáze Mezinárodní energetické agentury, podkladové analýzy Evropského parlamentu nebo Evropské komise, případně nezávislé studie a analýzy profesních asociací, které působí v moderní energetice. Jednotlivé mýty a polopravdy budeme odhalovat také na novém twitterovém účtu.

PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ

  • S pirátskými kolegy z Evropského parlamentuvoláme po zřízení vyšetřovacího výboru, který důkladně prošetří korupční skandál kolem řecké místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kaili (S&D) a bývalého europoslance Piera Antonio Panzieria (S&D). Je potřeba také posílit protikorupční mechanismy instituce.Kvůli podezření z praní špinavých peněz a korupce belgická prokuratura obvinila několik zástupců Evropského parlamentu z přijímání peněz a drahých darů od zájmových skupin. Tyto aktivity měly probíhat v době před Světovým pohárem ve fotbale v Kataru, za cílem ovlivnění politických rozhodnutí europarlamentu.
„Probíhající korupční aféra je především tragické selhání Komise začít korupci v EU řešit. Předsedkyně von der Leyen označila boj proti korupci jako jednu ze svých priorit, ale Komise zatím naše návrhy na zřízení Etické komise pro kontrolu EU institucí vždy rychle smetla ze stolu. Teď je čas konečně převést plané řeči v činy a získat zpět důvěru lidí. Začněme třeba tím, že by všichni komisaři, europoslanci a zaměstnanci institucí měli povinně uvádět všechny své schůzky s lobbisty a třetími stranami v transparentním registru. My jako Piráti už to tak samozřejmě děláme.“ 

  • Tento týden jsme v Evropském parlamentu taky schválili rychlejší povolování nových obnovitelných zdrojů (jedná se o součást balíčků Repower EU). Úřady budou mít jasné lhůty, dokdy musí vyřídit papírování spojené s instalací fotovoltaik nebo tepelných čerpadel. U prioritních projektů, jako jsou solární střechy nebo větrné farmy v průmyslových lokalitách, chtějí mít všechna potřebná razítka vydaná do devíti měsíců, včetně samotného připojení do sítě.Součástí návrhu je i povinnost pro členské země Evropské unie udělovat povolení na instalaci solárních panelů na budovy do 3 měsíců. Drobným instalacím do 50 kW by k povolení mělo stačit jednoduché oznámení.
„Od chvíle, kdy Rusko zahájilo válku na Ukrajině, vidíme velké množství nových projektů výstavby obnovitelných zdrojů. Dostupná energie zajímá firmy i domácnosti. Shodli jsme se proto na nových pravidlech pro jejich povolování." 

Komise jasně vyjádřila podporu vysokorychlostním vlakům, počítá i s podporou alternativních paliv, jako jsou vodíkové lokomotivy nebo vlaky na baterie. Důležitá je i podpora digitalizace, která by mohla výrazně zefektivnit využívání železniční infrhttps://twitter.com/EP_prehledne/status/1603375301114744832astruktury napříč evropskými státy. K tomu je ale potřeba dodat, že to bude vyžadovat investice.

  • S delegací pirátských europoslanců jsme se ve středu v podvečer setkali se Stellou Assange, právničkou, lidskoprávní aktivistkou a manželkou vězněného whistleblowera Juliana Assange. Ten je v současné době v britské věznici, nicméně v USA mu hrozí až 175 let vězení za to, že na webu WikiLeaks odhalil řadu závažných praktik, kterých se dopouštěly americké tajné služby i armáda. Paní Assange jsme proto s pirátskými kolegy představili otevřený dopis adresovaný americkému prezidentovi Joe Bidenovi. Hlavu USA v něm vyzýváme k omilostnění Juliana Assange. Náš dopis podepsalo a podpořilo přes 45 europoslanců (napříč politickými frakcemi) a několik velmi významných neziskových organizací.
„Chci se Stellou Assange mluvit o důležitosti obrany svobody projevu a práva na hledání i sdílení pravdy. Jako člen Evropského parlamentu a Pirátů stojím za Stellou a Julianem v jejich boji za spravedlnost a jsem zásadně proti pronásledování whistleblowerů a novinářů. Nesmíme dovolit, aby vlády umlčely ty, kteří odhalují jejich nesprávné jednání a korupci.”

  • Evropský parlament v usnesení označil uměle vytvořený hladomor sovětským režimem na Ukrajině mezi lety 1932-1933 za genocidu proti ukrajinskému lidu. Jak v této věci hlasovali jednotliví čeští europoslanci, najdete ZDE.

Z MÉDIÍ 

  • V Praze na Letné dotikaly obří klimatické hodiny, které dva týdny ukazovaly, kolik času zbývá na zastavení nezvratných změn klimatu. Praha tak stejně jako New York, Soul, Berlín nebo Glasgow upozorňovala na závažnost tématu klimatické krize. O tom, proč je důležité upozorňovat na klimatickou krizi, jsme se bavili v podcastu Pro a proti, poslechnout si ho můžete ZDE.
„Pokud tady máme vědecký konsensus na tom, že máme problém, tak je povinností politiků komunikovat směrem k lidem, že máme problém. A co se týče toho řešení, samozřejmě ten problém se řeší. Bylo tady zmiňováno, že Piráti v Praze například instalovali solární panely na veřejné budovy. Ono těch iniciativ je nepochybně víc. My na evropské úrovni realizujeme řešení pod tou obecnou nálepkou tzv. Green Dealu."

"Prakticky pokaždé, když s mými kolegy europoslanci přijde na přetřes česká politika, dostávám tu samou otázku: ‚Co Babiš?‘ Obava, že by se Česko mohlo za vlády Babiše vydat směrem Orbánova Maďarska, je v těchto hovorech patrná – a Babišova prezidentská kandidatura tyto obavy jenom zesílila."

  • Česko zažívá boom tepelných čerpadel. Poptávka po nich se až osminásobně zvýšila, dodací lhůta činí v některých případech i rok. Tepelná čerpadla využívají takzvané fluorované skleníkové plyny,  jejich omezení právě řešíme na evropské úrovni.​​​​​​​
„V 90. letech se řešil dopad těchto chlorovaných uhlovodíků na ozonovou vrstvu. Kdybychom to neudělali, nemůžeme vůbec vylézt ven bez tlusté opalovací vrstvy.“

  • V české společnosti v současnosti nejvíce rezonuje hned několik zásadních témat. Mezi ně se řadí energetika a klimatické problémy. Mnohdy se mezi lidmi šíří polopravdy a různé mýty, které nemají s realitou nic společného. My ale věříme, že náš nový projekt Zachraňme energetiku může pomoct racionalizovat debatu o klimatické změně a modernizaci energetiky.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Konečně je rozhodnuto! Evropa Maďarsku kvůli porušování právního státu a systematické korupci nevyplatí 6.3 miliard EUR z evropských fondů. Že to ale trvalo...
„Tak dlouho chodil Viktor Orbán se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. Asi takhle by se nějak dalo shrnout rozhodnutí Rady, která historicky poprvé proti Budapešti využila mechanismus podmíněnosti na právním státu. Evropa tak konečně odhodila rukavičky a dala Orbánovi jasně najevo, že bude společné evropské demokratické hodnoty, principy právního státu a peníze daňových poplatníků bránit do posledního dechu."

  • Politiku děláme s Piráty transparentně, a to na všech úrovních! Bruselská kancelář Transparency International (TI EU) nedávno zveřejnila analýzu více než 28 tisíc lobbistických schůzek současných europoslanců. Systém pro publikaci těchto schůzek jich v tomto volebním období využilo jen něco přes polovinu (což je směšně málo) s tím, že velké rozdíly panují jak mezi jednotlivými politickými frakcemi, tak i členskými státy EU. Jak jsou na tom čeští Piráti? Posuďte sami - celý příspěvek zde.

  • Ve zdanění kryptoměn panuje v Evropě momentálně zmatek. Každá země k němu přistupuje trochu jinak – a hlavně, každá země kryptoměny i jinak definuje. To je nicméně kvůli množství přeshraničních transakcí a snaze bořit bariéry pro pohyb kapitálu značně problematické. To, jak na obchody s „kryptem“ nahlížejí různé země, má totiž na transakce velký dopad, ať už jde o daňové, ohlašovací či jen informační povinnosti.

  • Na planetě probíhá klimatický rozvrat – přesvědčeno je o tom už 90 procent Čechů. Je důležité si uvědomit o jak velký posun ve vnímání se jedná – ještě před dvěma lety totiž klimatickou hrozbu považovalo za problém „pouze“ 54 procent Čechů.
„Klima nepočká, až se čeští konzervativci shodnou, že teda možná je potřeba něco dělat. Včera bylo pozdě a jsem rád, že se na tom jako společnost shodneme! Pro některé kolegy by tohle navíc být mohla ta chvíle, kdy se zamyslí nad tím, jak lépe přispět k plnění našich klimatických cílů. Rozhodně totiž máme co dohánět.“

  • Je snadné zapomínat, co všechno se v politice za posledních deset let událo. Proto jsme s týmem spustili web PROTOBABIS.ONLINE, který může historii připomenout – a to konkrétně u Andreje Babiše.Opakovat historii by totiž Česko stálo hodně.

  • Češi patří v oblasti recyklace k evropským špičkám. Odpad třídí 72 procent Čechů a skoro 90 procent občanů považuje omezení skládkování za jeden z nejdůležitějších nástrojů pro zlepšení kvality životního prostředí. Přesto dokázala Česká republika v roce 2018 recyklovat pouze necelou třetinu vytříděného odpadu. Proč? O tom píšu v novém článku.