Týdenní přehled 6. - 10. února

10.02.2023
Týdenní souhrn z Bruselu – evropská digitální identita aneb občanka v mobilu, ukrajinský prezident Zelenskyj v Evropském parlamentu, mimořádný summit EU v Bruselu, minimální daň pro velké korporace, Česko stále čistým příjemcem peněz z evropského rozpočtu

DĚNÍ V BRUSELU

  • Lidé v celé EU se již brzy budou moci prokazovat skrz mobilní aplikaci. Počítá s tím návrh nové Evropské digitální identity (eID). Ten v tomto týdnu prošel výborem ITRE Evropského parlamentu. Prokazování totožnosti prostřednictvím mobilní aplikace napříč Evropskou unií přinese občanům výrazné zjednodušení v mnoha situacích, jako jsou check-in na letišti, podání přihlášky na univerzitu, pronájem auta či založení bankovního účtu. Tisková zpráva ZDE.

  • Ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku EP (ITRE) v tomto týdnu také prošlo několik podstatných návrhů, které sníží dopady současného souběhu krizí. Jako Piráti hlasovali pro tyto návrhy, protože jsou důležitou součástí boje Evropy za lepší budoucnost. O jaké návrhy jde? 

    1) Zjednodušení podmínek investic a přímá podpora do obnovitelného a nízkouhlíkového plynu.

    2) S klimatem a jeho výhledy souvisí i výrazně pozitivnější a méně problematický návrh k podpoře udržitelnějších, bezemisních budov. Taková řešení už existují, dlouhodobě jsou výhodná a šetří jak životní prostředí, tak i peníze Evropanů​​​​​​​.

    3) Dalším tématem jsou velké změny, které přinese do digitální ekonomiky Data Act. Cílem je zachovat vysokou ochranu soukromí občanů, ale také zjednodušit a zrychlit přesuny velkých databází uvnitř Evropské unie.​​​​​​​
signal-2023-02-10-110219_002

  • Do Bruselu v tomto týdnu dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádné plenární zasedání Evropského parlamentu a summit lídrů EU. Ve svém vystoupení na plénu europarlamentu připomněl, jak klíčová je naše evropská pomoc Ukrajině a také to, že Ukrajinci bojují nejen za ně, ale také za celou Evropu. Rusku totiž nejde pouze o dobytí území. Snaží se zničit ukrajinský způsob života, evropský způsob života. A že osud Evropy závisí na nás všech. Všichni totiž můžeme svým dílem přispět k vítězství Ukrajiny nad ruskou agresivní válkou. Záznam z jeho vystoupení v Evropském parlamentu najdete ZDE.


Z MÉDIÍ

  • Rozhovor pro Radio Z - tématem rozhovoru byl návrh nové Evropské digitální identity (eID) – „Dá se říct, že jde o rozšíření těch elektronických občanek, které momentálně rozvíjíme v českém kontextu, které chystá Ivan Bartoš coby vicepremiér pro digitalizaci. Myšlenka je zhruba taková, že budete mít elektronickou občanku, pomocí které se budete moci přihlašovat do různých digitálních služeb, ať už komerčních nebo třeba pro orgány veřejné správy.“

  • Rozhovor pro ČT24 - tématem rozhovoru byla návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho Bruselu. Prezident Zelenskyj vystoupil v Evropském parlamentu a zúčastnil se také summitu lídrů EU. Celý rozhovor najdete ZDE.

  • Život v Česku – Petr Pavel zanedlouho bude v „plné polní“, říká europoslanec Mikuláš Peksa. Zhodnotil jeho podporu Tchaj-wanu a odsouzení Číny​​​​​​​ – „Už teď můžeme vidět kroky nového prezidenta Pavla, které musím ocenit. Jde o podpoření Tchaj-wanu, odsouzení Číny, možnost setkání s tibetským dalajlamou i kontakt s ukrajinským prezidentem Zelenskym. Jsou to především hodnotová gesta, jež nám pomohou číst jeho zahraniční politiku. Po letech zmaru je to do očí bijící změna.“ Celý článek najdete ZDE.


ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Solární elektrárny vloni v Evropě vyrobily o 39,4 TWh elektřiny víc než v předchozím roce. To je dvouapůlnásobek ročního výkonu Temelína (ano, řeč je o skutečně vyrobené elektřině, ne o instalovaném výkonu). U kterých zemích jsme mohli pozorovat největší přírůstky čisté a dostupné energie? To přibližuji v GRAFICE.

  • Zdanění kryptoměn by mělo být stejné v celé Evropě. Takové Portugalsko je ukázkový daňový ráj pro obchodníky s kryptoměnami. Celé video ZDE.

  • Od letošního roku budou země jednak muset zveřejňovat jména skutečných vlastníků firem díky evropské legislativě pCbCR a zároveň začne celosvětově platit minimální 15% daň pro velké korporace.
Snímek obrazovky 2023-02-10 v 12.05.39

  • Málokdo měl loni takový „perfect storm“ jako Velká Británie. Brexit, inflace, změny ve vládě i na trůně a do toho energetická krize, zejména výpadky jádra ve Francii (ta tradičně elektřinu do UK vyváží). Ale přišli s fakt dobrou věcí. Jakou? O tom píšu ve VLÁKNĚ.

  • Kam až sahá pokrytectví hnutí ANO? Přesvědčte se sami - VIDEO.

  • Evropa má v boji proti korupci ještě co dohánět. Nedávno vyšel nový index vnímání korupce od Transparency International. Jak si vede EU a jak Česká republika? Zjistíte v tomto PŘÍSPĚVKU.

  • České zastropování cen energií pro velké podniky nejspíš není v souladu s unijní legislativou. Jak se to může stát? Inu celkem snadno, když ve vládě není člověk, který by měl na starosti životní prostředí.

  • Konec uzavírání nevýhodných smluv po telefonu! Uzavírání smluv online nebo po telefonu, tedy dálku, bez fyzického přítomnosti jak obchodníka, tak spotřebitele, se v posledních letech, do velké míry i kvůli pandemii Covidu-19, velmi rozšířilo.​​​​​​​ Ně vždy ale spotřebitel ví, co vlastně odkýval. Těmto praktikám je ale díky nové evropské směrnici o tzv. Distančním marketingu konec. ​​​​​​

  • Další novinka z EU – zákaz vývozu plastového odpadu, zavedení přísnějších definic, efektivnější monitorování odpadu a zavedení oznamovací povinnosti pro jeho vývoz.

  • Česko bude moci využít cca 22 miliard Kč z mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize. Schválila to Evropská komise, podle které plníme všechny podmínky pro získání první řádné platby za sedm miliard.

  • Česká republika v roce 2022 získala z rozpočtu Evropské unie o 61,2 miliardy korun více, než do něj odvedla. Až zas někdo bude říkat, jak je pro nás členství v EU nevýhodné.