Týdenní přehled – 3. - 7. října

07.10.2022
Plenární zasedání Evropského parlamentu – vývoj války na Ukrajině a podpora Ukrajiny, řešení energetické rize, zdravotní unie, právní stát v Maďarsku

Kryptoměny a Blockchain 

„Řada lidi se nových technologií bojí, bohužel je to pro ně důvod kryptoměny zakazovat, komplikovat jejich využívání nebo se je pokoušet vytlačit z trhu. Já věřím, že máme lepší volbu, protože pokud dokážeme nastavit základní a férové pravidla ohledně kryptoměn, otevírá se nám velká řada možností. Takže se nebojme nových technologií – pokud mají využití, ukáže se to, pokud nemají, lidé je přestanou využívat."

Ruská válka na Ukrajině

Ve středu europoslanci debatovali o povolávání ruských záložníků, falešných referendech v okupovaných částech Ukrajiny a Putinových jaderných hrozbách. Europoslanci odsoudili konání fingovaných referend v okupovaných částech Ukrajiny:

„Ruská referenda na ukrajinském území jsou porušením mezinárodního práva a jako taková nejsou legitimní, současně nemění nic na našem odhodlání dál podoporavat Ukrajinu v boji proti ruskému agresorovi."

Poslanci v uplnynulém týdnu také otevřeli debatu a následně hlasovali o zjednodušení pravidel pro využívání regionálních fondů EU k řešení důsledků ruské války na Ukrajině.

Evropské i další země, které podporují Ukrajinu, by měly ještě zvýšit vojenskou pomoc a to hlavně v oblastech požadovaných ukrajinskou vládou, shodl se Evropský parlament v usnesení. Vyslali jsme jasný signál, že Evropa nehodlá ustupovat.

Energetická krize - Cenové stropy a opatření na snížení spotřeby energie 

  • Evropský parlament hlasoval o usnesení, v němž posoudil návrhy Evropské komise na ochranu spotřebitelů a podniků před rostoucími náklady na energii. Rezoluce ocenila, že jsme dokázali v krátkém čase najít společné evropské řešení, které skutečně funguje. I díky němu klesla velkoobchodní cena plynu od srpna asi o 50 %. Je to ale jen první krok. 
  • Přijaté usnesení Evropského parlamentu mohlo být ještě ambicióznější a výrazněji mohlo řešit sociální dopady či investice. Evropský parlament tímto hlasováním vyzval k zavedení přiměřeného cenového stropu na dovoz plynu prostřednictvím plynovodů a opatření proti spekulacím.
„Evropský parlament promarnil jedinečnou příležitost posunout dál debatu o zvládání energetické krize ještě před začátkem zimy. Máme tu hospodářskou a sociální krizi, nikam nezmizela ani ta klimatická. Rezoluce, kterou Evropský parlament v tomto týdnu přijal, ve stylu „dosavadní kroky Komise stačí“, nás bohužel nikam neposouvá.​​​​​​" 

Ochrana spotřebitelů - Jednotná nabíječka

  • V Evropském parlamentu jsme odhlasovali konečnou podobu nového předpisu, který zavádí jednotné řešení pro nabíjení elektronických zařízení v EU. Kromě tabletů, mobilů, sluchátek nebo fotoaparátů budou mít stejnou nabíječku i herní konzole, laptopy, čtečky, navigace nebo bezdrátové klávesnice. Všechna tato zařízení budou muset mít stejný nabíjecí konektor USB-C.
„Toto nařízení bude platit pro všechny společnosti, takže například i společnost Apple, která měla tradičně specifické koncovky kabelů jen pro svoje zařízení, bude muset přejít na tento unifikovaný typ. USB-C zároveň nahradí i jack na sluchátka nebo přes něj bude možné připojit třeba kabel pro síťové připojení k internetu. Směrnice by měla začít platit od podzimu roku 2024.​​​​​​​„

Posílení reakce EU na mimořádé události v oblasti veřejného zdraví

  • Europoslanci se shodli na potřebě posílit schopnost EU předcházet a kontrolovat přenosné nemoci a řešit přeshraniční zdravotní hrozby. Rozšířením mandátu Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí se EU snaží být lépe připravena a schopna koordinovat svou reakci na možné budoucí zdravotní krize.
„Byli bychom bezohlední, kdybychom se pořádně nepoučili z toho, čím si svět v posledních dvou a půl letech prošel. Náš úkol je dnes jasný – jakákoliv další překážka musí Evropu zastihnout připravenou. I proto jsme se v Evropském parlamentu shodli na nových opatřeních, která by EU a členským státům v budoucnu umožnila efektivněji se vypořádat s obdobně závažnými přeshraničními zdravotními hrozbami, jakou byla covidová pandemie.
Musíme se poučit z minulosti a zlepšit prevenci, plánování odpovídající reakce, ale také zavést jasnější pravidla např. pro transparetní zadávání společných zakázek na léky a zdravotnické prostředky, nebo umožnit přístup ke smlouvám o vakcínách. Abychom toho dosáhli, potřebujeme posílit nezávislost a pravomoci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) i Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC)."

Právní stát v Maďarsku 

  • Poslanci na plénu debatovali o návrhu Komise zmrazit finanční prostředky pro Maďarsko s cílem ochránit rozpočet EU kvůli nedodržování zásad právního státu v zemi a útoku na demokratické pojistky. Evropská komise ale neposkytla europoslancům dostatečné odpovědi na jejich otázky týkajících se pozastavení plateb Maďarsku.

  • Je potřeba co nejdříve přistoupit k ochraně evropského rozpočtu kvůli maďarskému nedodržování zásad právního státu. Maďarsku hrozí, že přijde o více než 7,5 miliardy EUR a to kvůli tomu, že v zemi dochází ke státem podporované systematické korupci.
Maďarsko už dávno není demokracie. Naprosto nechápu, proč se Komise zdráhá plně využít nástroj mechanismu podmíněnosti a Maďarsku pozastavit veškeré platby, dokud se situace viditelně nezmění. Evropská demokracie nepotřebuje nesmyslné milníky, potřebuje hledat aktivní řešení. Navíc evidentně nemáme způsob jak ověřit, že Orbán milníky skutečně splnil. Zjednodušeně řečeno, dosavadní opatření oligarchům pouze napomáhají."